Aktuality

  • CO PRO VÁS ZNAMENÁ RODINA? 
  • KDO JE PRO VÁS V RODINĚ VZOREM? 
  • JAKÁ 3 SLOVA CHARAKTERIZUJÍ VAŠI RODINU? 

Na festivalové otázky dnes odpovídají: 

Mgr. Marian Jurečka - ministr práce a sociálních věcí ČR

Mgr. Šárka Jelínková - náměstkyně ministra práce a sociálních věcí ČR

Mgr. Bc. Zdislava Odstrčilová - vrchní ředitelka sekce rodinné politiky a sociálních služeb na Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR

Vítejte u posledního festivalového týdnu na téma Jsme rodina, i babi a děda jsou její součástí. Rodinu netvoří jen máma, táta a děti. Od pradávna se na výchově podíleli kmeti, dnešními slovy babičky a dědečkové. Rodina byla daleko více větvená a její přežití záviselo na vzájemné spolupráci. Role prarodičů se výrazně snížila po roce 1989, kdy se zvýšil věk uzavírání manželství a prvních porodů. S bohatnutím společnosti se mladé rodiny snáze osamostatňují a žijí ve vlastní domácnosti. Prarodiče a vnoučata se ale potřebují navzájem. Přítomnost malého dítěte obohacuje život stárnoucího člověka a dodává mu nový smysl. Prarodiče si užívají pocit, že jsou milováni a oceňováni a vnoučatům dopřejí čas věnovaný výhradně jim. Prarodiče hrají klíčovou roli v životě vnoučat. Nejen, že pomáhají s péčí, ale obohacují je o své zkušenosti, lásku a čas věnovaný pouze jim. Tento týden vám představíme organizace, které do svých aktivit zapojují seniory. Ukážeme vám, jak centra podporují propojení generací a vytvářejí prostředí, kde se všichni členové rodiny mohou cítit ceněni a milováni. Připojte se k nám a oslavte důležitost prarodičů v našich životech. 

Smrt je bolestnou, ale přirozenou součástí života každé rodiny. Někdy však zasáhne nečekaně a rodina přijde o mámu, tátu nebo dítě. Ztráta milovaného člověka přináší smutek a prázdnotu. V těchto těžkých chvílích někdy nestačí podpora rodinného kruhu a pozůstalí potřebují i další formy pomoci: 

1. Emoční podpora: Sdílení pocitů a emocí s někým, kdo rozumí jejich bolesti, prostřednictvím skupinových terapií nebo individuálních konzultací s psychologem, může pomoci zpracovat smutek. Setkávání na podpůrných skupinách s lidmi, kteří prošli podobnou ztrátou umožňuje sdílet zkušenosti a navázat nové přátelství. 

2. Praktická pomoc: Pomoc s každodenními úkoly, jako je organizace pohřbu, správa financí nebo péče o domácnost, aby se pozůstalí mohli soustředit na své emoce a uzdravení. 

3. Finanční podpora: Zajištění finanční pomoci nebo poradenství pro rodiny, které mohou po ztrátě živitele čelit finančním potížím. 

Tématem tohoto týdne je úmrtí v rodině a smrt bohužel zasáhla i do našich řad. Před dvěma měsíci náhle zemřela Dana Knoppová, která v nedávné minulosti koordinovala Rodinné centrum Buštěhradský Pelíšek, dlouholetého člena Sítě pro rodinu. Dana byla velmi akční ženou, pod jejím vedením Pelíšek vykvetl a rozšířil své aktivity. Byla také maminkou dvou malých dětí a její rodina nyní potřebuje naši pomoc. Ukažme sílu mateřských, rodinných a komunitních center. Podpořme Daninu rodinu finančně a sdílením sbírky na Doniu. Ve videu na Danu zavzpomínala její kolegyně z Pelíšku Daniela Cvachová a starostka města Buštěhradu Daniela Javorčeková. Děkujeme vám.

Eva Mikulková z Mateřské centrum Mateřídoušek Zlín sdílí aktivity centra, ve kterých podporují rodiny po ztrátě dítěte. 

Tento týden chceme oslavit roli otců v rodině a ukázat, jak důležití jsou v životě svých potomků. Aktivní otcovství není jen o přítomnosti, ale o zapojení se do každodenního života dětí, poskytování lásky, podpory a vzoru. Aktivní otcovství má mnoho podob: Společné hry a aktivity: Táta se účastní her a aktivit s dětmi, jako jsou sporty, výlety, hraní na hřišti nebo společné tvoření a řemesla. Vzdělávání: Pomáhá dětem s domácími úkoly, čte jim knihy, povídá si s nimi o škole a podporuje jejich zájem o učení a objevování světa. Domácí povinnosti: Zapojení se do domácích prací, jako je vaření, úklid nebo nakupování, a zároveň učí děti, jak se starat o domácnost. Péče o zdraví a hygienu: Pomáhá s každodenní péčí o děti, jako je koupání, oblékání, krmení a ukládání do postele. Emoční podpora: Naslouchá dětem, povídá si s nimi o jejich pocitech, pomáhá jim řešit problémy a poskytuje jim bezpečný prostor pro vyjádření jejich emocí. Volný čas: Plánuje a tráví společné volné chvíle, jako jsou rodinné dovolené, výlety do přírody nebo návštěvy kulturních akcí. Vzor pro děti: Učí je hodnotám, morálce a etickému chování prostřednictvím vlastního příkladu. Účast na školních a mimoškolních aktivitách: Podporuje děti při jejich školních aktivitách, chodí na školní představení, sportovní zápasy a jiné mimoškolní aktivity. 

Zapojujete tatínky do dění ve vašem centru? A teď nemyslíme jen prosba o pomoc při stěhování nebo údržových pracech:). Počítáte s nimi při tvorbě programu? Zapojujete je do příprav a jako lektory aktivit? Ve videu sdílí svoji zkušenost Rodinné Centrum Kašpárkov 

Podle dat MPSV rodičovský příspěvek pobíralo v roce 2021 jen 1,78 % českých otců. Na rodičovské dovolené tak bylo 5300 mužů a 292 200 žen. Nicméně 14denní otcovskou dovolenou, kterou mohou Češi čerpat od roku 2022, využívá dnes mnohem více mužů. Důvodů proč nastupují na rodičovskou více ženy než muži je stále několik. Jedním z největších jsou finance, ženy mají téměř o 16 % nižší průměrný plat než muži. Dalším faktorem jsou ale i stále zažité předsudky, se kterými se stále setkáváme. Lukáš Talpa, garant tátovských témat a lektor LOMu popisuje zkušenosti ze své praxe: "Když pracujeme s muži, kteří jsou na rodičovské dovolené, často zmiňují, že si to museli prosadit v širší rodině. A že si to často museli primárně prosazovat právě ty mámy, protože byly vnímány jako krkavčí matky, že upřednostnily kariéru před péčí o děti. 

Přečtěte si celý článek na irozhlas.cz a dozvíte se, jak by mohla pomoci změna legislativy a využívání zkrácených úvazků v Česku, aby chodili tátové více na rodičovskou a byli více se svými dětmi. 

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/cesti-muzi-otcove-rodicovska-dovolena_2108072055_piv


RODINA. Každá je jiná, ale pro všechny však velmi důležitá. Jak tu svou vnímají členové souboru Divadlo na Vinohradech - oficiální profil, se podívejte v našem dalším festivalovém videu. Velmi děkujeme všem zúčastněným, že si na nás udělali čas během svých příprav před představením.


Domácí násilí postihuje lidi bez ohledu na věk, pohlaví nebo sociální postavení. Týká se mužů stejně jako žen, dětí, seniorů, zaměstnanců ve výrobě stejně jako vysokých manažerů. Má mnoho podob. Nemusí jít jen o fyzické útoky, bolet může i duše.Chceme zvýšit povědomí o tom, že i v těch nejtěžších situacích je možné najít pomoc a podporu. Sdílením příběhů a informací doufáme, že podpoříme oběti domácího násilí při hledání pomoci. Sousedům a komunitě chceme dodat odvahu přestat zavírat oči a podat pomocnou ruku - stačí i kontakt na odborníka, který si už bude vědět rady. Rodina by měla být místem lásky a bezpečí, nikoli strachu a bolesti. Společně můžeme pracovat na tom, aby každá rodina byla skutečným domovem.

V následujícím videu se představuje Petra Wünschová, ředitelka Centra Locika. LOCIKA - centrum pro děti ohrožené domácím násilím pomáhá dětem, které zažívají násilí v rodině, ať už jako přímé oběti nebo svědci. LOCIKA chrání zájem dítěte a poskytuje mu i jeho rodičům odbornou pomoc. Cílem je minimalizovat dopady násilí v rodině na vývoj dítěte a nastavit jeho zdravé vztahy s oběma rodiči tak, aby mohlo vyrůstat v respektujícím rodinném prostředí. Podpořit můžete aktuální kampaň: Zastavme násilí na dětech: 

Daria Čapková, vedoucí Informačního a poradenského centra Vysočina sdílí svou zkušenost, kdy našla pomoc v mateřském centru.

Plaváček, Ošklivé káčátko, Mauglí... náhradní rodinnou péči řeší společnost od nepaměti.
V každé době se najdou děti, které nemohou vyrůstat se svými rodiči a komunita hledá způsob, jak jim zajistit domov.... mámu a tátu, kteří tvoří bezpečné a láskyplné prostředí, ve kterém se dítě může rozvíjet do svého plného potenciálu.
Náhradní rodinná péče poskytuje dětem bez domova možnost zažít přijetí, lásku a bezpečí i bez biologických rodičů.
Rodina totiž není jen o pokrevních poutech, ale především o lidech, kteří se navzájem milují a podporují. 

Náhradní rodinná péče plní ve společnosti nezastupitelnou roli. Pěstounské rodiny nabízejí dětem nejen střechu nad hlavou, ale také emocionální podporu a vedení. Jak s pěstouny spolupracuje Informační a poradenské centrum Vysočina? Aktivity vám ve videu představí Daria Čapková a sociálně právní poradkyně Miroslava Šeredová. 

Lucie Ambrozková, ředitelka Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín, z. s. ve videu představuje aktivity, kterými podporují pěstounské rodiny. 

Láska nezná hranic. Počet dvojjazyčných rodin v Česku stále narůstá. Bilingvní páry se od začátku potýkají s mnoha výzvami - odlišné kulturní zvyklosti, udržování rovnováhy mezi oběma jazyky, zachování kulturní identity, (jazykové neporozumění - nerozumí 100% toho, co říkají, nyance). Zvlášť výchova dětí stále vyvolává otázky, jaký vliv na ně bude mít působení více jazyků a více kultur.

Julie Onufer ve videu krátce představuje Centrum pro cizince JMK ve kterém odborní poradci pomáhají cizincům vyřešit právní i sociální otázky. Také organizují i tematické přednášky, workshopy a další multikulturní akce. 

Lenka Krystková ve videu představuje práci s bilingvními rodinami Centrum cvrček v Plzni. 

Když se rodina dostane do krize, v největším ohrožení se ocitají děti. Jsou nejzranitelnější a nejvíce potřebují naši pomoc. Snažíme se opečovat jejich emoční a fyzické zdraví, ale i sociální vazby. Často se ocitají v situacích, které přesahují jejich schopnosti porozumění a zvládání. Jejich potřeby jsou často přehlíženy nebo podceňovány. Nedostatek stability a bezpečí může mít dlouhodobé důsledky pro jejich vývoj. Každé dítě si zaslouží lásku, péči a možnost rozvíjet svůj plný potenciál. Podporu a odbornou pomoc je třeba věnovat rodině jako celku. Pomoci jí efektivně řešit náročné či problémové životní situace tak, aby mohla plnit své základní funkce a nebyl tak ohrožen vývoj dětí. V praxi probíhá přímá práce v rodině, různé druhy poradenství, asistované předávání, mediace, atp.

Poslechtěte si, jak rodinu vnímá Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR, který již od roku 1947 pomáhá dětem v nouzi po celém světě.

Petra Štiková, vedoucí služby Podpora rodin a dětí v ICOS Český Krumlov. Tato nezisková organizace "Pomáhá tam, kde je potřeba". Zajišťuje služby a programy, které USNADŇUJÍ DŮSTOJNÝ a PLNOHODNOTNÝ ŽIVOT ohroženým dětem a mladistvým, rodinám s dětmi, seniorům, lidem se zdravotním postižením, a lidem v tíživé životní situaci, kterou nemohou řešit bez pomoci druhých.



Tato nechtěná dvojrole je velmi vyčerpávající. Máma nebo táta, kteří zbyli na výchovu dětí sami se musí pěkně otáčet. Nejde jen o finanční a materiální zajištění, které rodiče po rozvodu/ztrátě partnera trápí nejvíce. Člověk zůstane sám i na péči o domácnost, logistiku kolem dětí, sdílení běžných rodičovských radostí a strastí. Prostě mu chybí druhá polovička.Do této skupiny spadá 210 000 osamělých rodičů, kteří vychovávají více než 336 000 dětí.90 % osamělých rodičů jsou ženy, tedy matky samoživitelky. Rodičům samoživitelům pomáhá řada organizací FANDI MÁMÁM, Klub svobodných matek, Klub svobodných otců, Neviditelní, Znesnáze21 a mnohé další.

FANDI MÁMÁM

Spolek FANDI MÁMÁM poskytuje pomoc maminkám samoživitelkám. Za vznikem projektu stojí od roku 2016 moderátorky Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová. Nebyla jim lhostejná situace maminek samoživitelek, které se dostaly do svízelné situace a nemají dost prostředků na chod domácnosti, na výbavu do školy, na dětské koníčky. Proto se rozhodly maminkám pomoci zajistit základní věci a upozornit na problém samoživitelek – z mateřské nebo jednoho nízkého platu musí tyto ženy uživit sebe a své děti, zaplatit nájem a veškerou režii domácnosti, a to často bez alimentů nebo jen s hodně malou částkou, kterou dostávají od otců svých dětí. 

Zuzana Kruťová a Alena Klečková se svým Rodinné centrum Jasmínka v Brně Líšni jsou jednou z mnoha organizací, které pomáhají samoživitelům. Pro sólorodiče pořádají svépomocné skupiny, organizují materiální pomoc a nabízí odbornou podporu psychologů, koučů, apod.Věnujete se péči o samoživitele i va vašem centru? Které služby jsou nejvíce využívané? Pokud jste sólorodič, zajděte do nejbližšího mateřského, rodinného či komunitního centra, jistě tam najdete svou zpřízněnou duši a oporu.