Osobnosti

Co pro mne znamená rodina?

Jindra Landová

Rodina je pro mě především místo, kde se cítím bezpečně, sama sebou a kde se mám o koho opřít. Místo, kde nikdo nikoho nesoudí a všichni se přijímají v bezpodmínečné lásce. Moje vzpomínky z dětství jsou přesně takové, plné lásky, přijetí a tolerance. Doufám a věřím, že se mi daří vytvářet stejné prostředí i pro moje dvě děti. Od chvíle, kdy se narodily cítím svoji roli jako roli jejich průvodce. Dvě bezbranná stvoření si mě a manžela vybrala jako rodiče a naším úkolem je provést je dětstvím a dospíváním v lásce a respektu. Moje dcera dostala do vínku jeden chybný gen, který ji způsobuje genetické onemocnění. Naše úloha jako rodičů se tím stala ještě o kus náročnější. Ale s tím, jak těžká je, je zároveň neskutečně obohacující. Děti jsou našimi učiteli a děti se speciálními potřebami jsou těmi úplně největšími učiteli. Můžeme se rozhodnout se tomu odevzdat a "trpět" nebo tuto životní výzvu přijmout a růst na ní. My se rozhodli pro to druhé a moc přejeme všem rodinám, aby jakékoliv těžkosti brali jako výzvu, která posílí nejen jejich rodinu, ale i je samé. 

Jindra Landová 

Obyčejná máma

Zakladatelka Obyčejný život, z. s.

Lucie Třešňáková

Rodina pro mě znamená především SOUDRŽNOST.

Rodina je pro mě místem vzájemné podpory … kdykoliv a za jakýchkoliv okolností. Místo naplněné láskou a také úctou, které cítíme jeden k druhému.

Místo, kde zažívám to nádherné vědomí, že se máme!

A také místo, kde jsem našla ty nejlepší vzory - babičku a dědečka. 

Lucie Třešňáková

Zpěvačka


Silvie Netíková

S rodinou zažívám pocity bezpečí.

S rodinou se mohu smát i plakat.

S rodinou po boku cítím oporu ve všem, co si navymýšlím.

S rodinou mi dává život smysl.

S rodinou poznávám opravdovou lásku.... bez výhrad.

S rodinou mohu být sama sebou.

To pro mne znamená rodina ..... všechno.

Silvie Netíková

Mistryně České republiky v disco dance, ředitelka a šéftrenérka Taneční skupiny Freedom – mistrů světa.

Janka Ryšánek Schmiedtová

Rodina je pro mě nejvíc pocit bezpečí a bezpodmínečného přijetí. Jedna nám je dána podle toho, komu se narodíme a kdo nás vychová. O dvou dalších rodinách si ale můžeme rozhodovat sami, a to: s kým založíme tu naši budoucí a o přátelích, kteří nás obklopují. 

I když se svět někdy snaží tvářit jinak, rodina je to nejdůležitější a nejzásadnější, co člověk měl, má a bude mít. Je-li toxická a nefunkční, dokáže zničit vše, je-li ale opatrovaná, funkční a stabilní, pak může být odrazovým můstkem do dimenze nekonečných možností. Mazleme si své rodiny, milujme se a nebojme se měnit věci, které nefungují. Protože to má velký smysl. A proto také podporuji Festival rodiny.

Janka Ryšánek Schmiedtová

divadelní autorka a režisérka

Dana Špilauer Verzichová

Rodina pro mě je, vždy byla, a vždy bude, tím nejdůležitějším, co ve svém životě mám.

Rodina je zázemí, na které se mohu spolehnout.

Rodina je pro mě společenství, které za vámi stojí a které vás podporuje vždy, když je potřeba.

V rodině nacházím bezpečí a lásku.

Rodina není samozřejmost a musíme o ní pečovat, i když to není vždy jednoduché.

A proto podporuji Festival rodiny.

Dana Špilauer Verzichová

herečka 

Barbora Kabátková

Narodila jsem se do poměrně rozvětvené rodiny, rozprostřené od blízkého okolí Prahy až po jižní Slovensko. Určitě se na mě rodiče nebudou zlobit, když přiznám, že jsme se jako děti nikdy nenudily a to nejen proto, že jsme s nimi a s prarodiči provýletovali značnou část naší země, ale že jsme s bratrem mohli při návštěvách příbuzných pozorovat a zažívat rodinné vztahy, které byly někdy až "dramatické" (ve smyslu - babička se nebaví se svou sestrou, protože jí nepochválila nedělní oběd apod.). Rodina je veliká škola. Mě naučila nebát se předávat lásku, nestydět se za své emoce, říkat věci tak, jak je cítím, i přes to, že se to nemusí líbit, odpouštět, nebát se překážek, nezapomínat na generace před námi, mít úctu ke vzdělání. Snad se mi to daří předávat dál svým dětem. Moc bych si přála, kdybychom my, kteří máme to štěstí a máme tradiční rodinu, byli tolerantní ke všem, kdo ji z jakéhokoliv důvodu v té "tradiční podobě" mít nemohou a mít chtějí. Aby Ti, kteří mají v sobě dost lásky, ji mohli předávat těm, kteří ji potřebují. Aby každé dítě mělo spokojený domov. Proto podporuji Festival rodiny a to, co přináší. 

Barbora Kabátková

zpěvačka, muzikoložka, umělecká vedoucí Tiburtina Ensemble 

Martin Jotov

Rodina pro mne znamená místo bezpodmínečné lásky. Místo, kde je nejlépe cítit to, kým doopravdy jsme, místo, kde můžeme být sami sebou. A kde ten krásný pocit, který máme v sobě, který si v sobě nosíme už od narození, dokážeme nejlépe sdílet.

Je to místo, kam se rád vracím. Je jedno, kde to je, a kde se s rodinou nacházím, ale když jsem s ní, tak je pro mě právě o něco jednodušší si uvědomit, jak krásný ten život je. A je nádherné tu lásku k životu s někým sdílet, mít někoho kolem sebe, kdo cítí něco podobného jako vy, kdo nepotřebuje vysvětlovat, nepotřebuje zdůvodňovat, proč někoho máte rádi. Takže to je to nejcennější, co v životě mám … ten pocit lásky a možnost ho s někým sdílet. A rodina je to nejkrásnější místo, kde se to dá tvořit.

Martin Jotov

transformativní kouč a spoluzakladatel The Human Potential Academy, výkonný ředitel nanotechnologické společnosti IQ Structures

Veronika Hurdová

Rodina je pro mě místo, kde skrze vzájemnou lásku můžeme společně vytvářet víc, než bychom byli schopni jako jednotlivci. Mezi svými milovanými se nemusím strachovat, že dávám příliš, protože vím, že když mi budou docházet síly, ostatní mě podrží a dosytí. Nemusím se nijak hlídat a můžu zde být jakákoli, a přesto mě za to nikdo neodsoudí. Nemusím být perfektní, protože to po mě nikdo nevyžaduje. Úplně nejradši totiž všichni jsou, když jsem to prostě "jen" já. Rodina je můj domov, který si nosím ve svém srdci a můžu se do něj zavrtat jako do měkoučké peřinky, ať je život zrovna jakkoli náročný. 

Veronika Hurdová

Krkavčí matka 

Jiří Halda

Rodina je klíčovou stavební jednotkou společnosti a ze své zkušenosti rodinného terapeuta vidím, že to až taková výhra v Česku není.

Jsem si vědom toho, že rodiny potřebují pomoc. Oproti minulosti, kdy se na výchově dětí podílela širší komunita a spousta lidí, kteří přímo do rodiny nepatřili. Dneska je na to spousta rodičů sama a minimálně máma s tátou na to bývají sami. Nejen proto, že jsou dnes babičky dědečkové aktivní, ale rodiny velmi často už jakou komunita nefungují.

Proto podporuji aktivitu Festival rodiny!

Mgr. Jiří Halda

speciální pedagog