Iveta Fidlerová

16.05.2022

Co mi přináší mateřské centrum?

Na začátku asi musím zmínit, že Centrum D8 o.p.s. už nyní nepovažuji za klasické mateřské centrum. Vnímám ho spíše jako rodinné centrum, v rámci něhož můžeme pomáhat ohroženým rodinám, dětem a mládeži, a nabízíme, mimo jiné, vzdělávání pro všechny generace.

Zcela náhodně (přestože na náhody moc nevěřím) jsem se v roce 2007 ocitla, tehdy ještě v Mateřském centru Matýsek, z.s. (nyní Centrum D8 o.p.s.) a v pro mě dosud nepoznaném světě neziskových organizací. Vlastně za to mohu poděkovat hlavně mé dceři. Hledala jsem totiž takovou práci, díky které budu moci bezproblémově skloubit pracovní život s životem matky samoživitelky.

Musím přiznat, že ukončit své působení v nezisku, jsem chtěla opravdu mnohokrát! Zejména začátky a zajištění financování organizace formátu "mateřské centrum" bylo mnohdy velmi těžké a náročné, a měla jsem často pocit, že bojuji s větrnými mlýny.

Co mi přináší práce v neziskovce? Od začátku je to jistá SVOBODA. Velmi brzy jsem si uvědomila, že každý nápad, každou myšlenku, na kterou si seženeme peníze a lidi, si prostě můžeme zrealizovat nebo vyzkoušet. To mě moc baví. Mám velkou radost z toho, že jsme se dostali do fáze, kdy nás oslovují velmi schopní a šikovní lidé - profesionálové, kteří mají zájem v naší organizaci pracovat, nebo s námi alespoň spolupracovat. Dokonce se nám někdy ozvou i samotní dárci! A to je paráda! To vnímám jako velký úspěch a mám z toho upřímnou radost. Zároveň mě moc těší, že dnes se do naší činnosti aktivně zapojila i má, dnes již dospělá, dcera.

Pro mě je velmi důležitou "esencí", která mi přináší radost a uspokojení v mé práci, společnost a spolupráce s lidmi, kteří jsou přátelští, vřelí, podnikaví, schopní, chytří, srdeční, soucitní, akční, lidští ... Ano - takoví jsou lidé v nezisku. Nikdy nezapomínám děkovat všem kolegyním, kolegům, spolupracovníkům a spolupracovnicím. Bez nich by nebylo naše centrum tam, kde je. Můžete mít sebelepší vizi, myšlenku nebo nápad, ale pokud nemáte lidi, kteří "to" uvedou v život, není vám to nic platné. Na lidi okolo sebe mám velké štěstí!

Když se řekne mateřské nebo rodinné centrum, vybavím si příjemné a přátelské místo, kde se schází rodiny s dětmi. Mnohdy hned několik generací. Mají možnost zde sdílet, něčemu se naučit, mnohé předat, aktivně odpočívat, najít pomocnou ruku, podat pomocnou ruku, najít přátele, .... Je toho mnoho a každý má možnost, najít si tu "to své".

Na začátku našeho fungování pro nás byla Síť pro rodinu velmi přínosná a vlastně nepostradatelná. Vždy bylo na koho se obrátit. Navíc nám zprostředkovávala a zajišťovala nejrůznější druhy vzdělávání, které nás posouvalo dál a dál. Nezanedbatelná byla a stále je, možnost vzájemného sdílení s ostatními mateřskými centry. Právě to je často velmi inspirativní, poučné, ale zároveň uklidňující, protože zjistíte, že některé záležitosti neřešíte jen vy, ale i ostatní, a to fakt potěší ... Sdílení, inspirace, spolupráce, lobby, nová partnerství - to nám Síť pro rodinu přináší stále. Děkujeme Rut a všem ženám a dnes i mužům ze Sítě pro rodinu za vše, co pro mateřská a rodinná centra v ČR dělají.